اصطلاحات تخصصی

Milling: آسیاب کردن

تبديل يك نمونه آزمايشگاهي به ذراتي ريز و همگن، مشابه با نمونه ي اوليه

برای آنکه ازمایش بر روی مواد اولیه جواب دقیق تری بدست دهد لازم است تا نمونه های تهیه شده برای آزمایش، خواص نمونه اولیه را داشته باشند. برای این منظور از دستگاه های Milling استفاده می شود که از لحاظ نوع عملکرد، دارای رده ها و دسته بندی های متفاوتی است.


Jaw Crusher: سنگ شکن فکی

سنگ شكن هاي فكي بمنظور خردايش اوليه و سريع و تهيه پودرهاي نسبتاً درشت، طراحي شده اند و جهت خردكردن مواد سخت، سفت و زمخت و شكننده بكار ميروند. فكهاي خردكننده از جنس مواد متنوعي همانند استيل عاري از فلزات سنگين عرضه ميشوند. كارآيي و ايمني اين پودركن ها جهت آماده سازي نمونه درآزمايشگاهها و مراكز صنعتي ايده آل است.


Rotor Mill: آسیاب چرخشی

این نوع آسیاب ها در چهار دسته زیر طبقه بندی می شوند:

    1. آسیاب فوق گریز از مرکز

اين آسياب كه عموماٌ جهت پودر كردن سريع مواد گوناگون مورد استفاده قرار مي گيرد ضمن حفظ خصوصيات نمونه، توان عملياتي بالايي را ارائه مي نمايد. تجهيزات مورد استفاده در اين آسياب براحتي و بدون نياز به هرگونه ابزاري تميز مي شوند بنابراين به تناوب و بدون ايجاد هر آلودگي ميتوان نمونه هاي گوناگون را پودر كرد. با وجود رنج وسيع لوازم جانبي شامل انواع تيغه، الك دوار و سيستمهاي جمع آوري نمونه متنوع، اين آسياب بآساني مي تواند در رنج وسيعي از نيازها مورد استفاده قرار بگيرد.

    1. آسیاب گردبادی (Twister)

از اين آسياب بمنظور تهيه نمونه جهت آناليز NIR استفاده ميشود. آسياب گردبادي براي خردكردن سريع نمونه هاي فيبري و نرم و تبديل آنها به ذراتي پودري، مناسب است. كاربردهاي رايج آن شامل خوراك دام، علوفه و غلات ميباشد. طراحي بهينه شده شكل تيغه و سرعت بالاي چرخش آن بانضمام شكل منحصربفرد محفظه خردكن، جريان هواي پرفشاري را ايجاد ميكند كه منجر به انتقال نمونه هاي خردشده به بطري جمع آوري مواد ميگردد، با استفاده از اين تكنيك مواد حين خردشدن و انتقال، خنك نيز ميشوند.

    1. آسياب با تيغه چرخان

با عنايت به طراحي مستحكم و توان بالاي عملياتي براي مقادير زياد نمونه، اين آسيابها انتخابي ايده آل براي كارخانجات توليدي كوچك هستند، همچنين جهت نصب در سيستمهاي خودكار آماده سازي نيز مناسبند. SR300 سرآمد اين نوع از آسيابهاست. توان عملياتي بالاي اعمال نمونه در اين مدل ناشي از سرعت بالاي آن ميباشد. تمامي قسمتهاي ورودي و خروجي ازجمله محفظه خردكن و قيف اعمال نمونه از استيل ضد زنگ با كيفيت بسيار بالا ساخته شده اند.

    1. آسياب تيغه صليبي

همانند آسيابهاي فوق الذكر، اين آسياب نيز جهت كاهش سايز و تبديل نمونه بصورت پودر درشت و يا پودر كامل مناسب است و ميتواند بطور اعمال مداوم و يا اعمال فله اي نمونه مورد استفاده قرار بگيرد. استحكام اين مدل همانگونه كه استفاده از آنرا در آزمايشگاه مقدور ميسازد قابليت بهره برداري تحت شرايط سخت كارخانجات توليدي را نيز ممكن ميكند. با عنايت به موتور قدرتمند آن، دستيابي به پودر كامل با سايز كمتر از 100 ميكرومتر و تنها در يك مرحله امكان پذير ميباشد. افزون بر تمامي اين ويژگيها، اين آسياب كاركردي ايمن را نيز تضمين ميكند.


Cutting Mill: آسیاب برشی

آسياب برشي جهت پودر كردن مواد نرم، نيمه سخت، كشسان و فيبري كه به نيروي چنداني جهت خردشدن نياز ندارند، استفاده مي شود. اين آسياب بطور خاص براي كارهاي روزمره مناسب است.كار با آن بسيار ساده است و بروي ميز كار و يا پايه قابل سفارش، نصب ميگردد.

شرکت RETSCH مدلهاي ویژه ای از آسياب هاي برشي را نیز برای انجام كارهاي سخت تولید کرده است؛ درحاليكه آسياب هاي كمپاني هاي ديگر در اين شرايط با اشكال مواجه مي شوند. آنها نه تنها براي پودر كردن و كاهش اندازه مواد ناهمگوني همانند زباله يا تجهيزات الكترونيكي كاربري مؤثري دارند بلكه براي نمونه هاي بيشمار ديگري نيز مناسبند. اين آسيابها از نظر ايمني و عمر مفيد قطعات خرد كننده در سطح بالايي قرار دارند. انواع قيف، توري، ظروف جمع آوري نمونه و سيستم تركيبي مكش و حالت گردبادي، قابليت انطباق با هر كاربردي را ميسر مي سازد. نوع خاصي از اين آسيابها براي تهيه نمونه هاي عاري از فلزات سنگين، كه تمامي اجزاء آن از جنس ويژه اي توليد شده اند نيز در دسترس ميباشد.


Knife Mill: آسیاب چاقویی

آسيابهاي چاقويي GRINDOMIX استانداردهاي نويني را در تهيه و آماده سازي نمونه هاي غذايي وضع نموده اند. تلفيق برش توسط تيغه هايي از جنس استيل با درپوشي (اختراع به ثبت رسيده) كه با نيروي جاذبه زمين به نمونه ها فشار وارد مي آورد كاهش سايز مواد آبدار و حاوي روغن را امكان پذير ميسازد و در نتيجه آنها را بطور كامل همگن ميكند. امكان وجود موادي كه بطور تصادفي با تيغه برخورد نكرده اند همچنان وجود دارد با اينحال نتايج قابل قبول خواهند بود.


Disc Mill: آسیاب دیسکی

اين آسيابها جهت پودر كردن فله اي اجسام سخت و ساينده بكار ميروند. طراحي قدرتمند اين دستگاه استفاده از آن را در شرايط سخت همانند آزمايشگاه و خط توليد امكان پذير مي سازد همچنين از آنها جهت كنترل كيفيت مواد خام بصورت آنلاين نيز ميتوان بهره برد. با بهره برداري از اين آسيابهاي ديسكي به سايز نهايي تا اندازه تقريبي 100 ميكرون و اغلب تنها در يك مرحله خردايش، ميتوان نايل آمد.

آسیاب دیسکی ارتعاشی نیز بک مدل دیگر از این سری آسیاب هاست. هنگامی که موضوع تهيه نمونه براي آناليز به روش طيف سنجي درميان باشد هيچ آسيابي به گرد پاي اين پودركن نميرسد. این آسیاب با بهره بردن از موتور لرزاننده مسطح و تثبيت يافته خود قادر است تا در چند ثانيه نمونه هايي كاملاٌ مشابه و با خردايشي از 40 تا 100 ميكرون آماده كند. اين ابزار قدرتمند به نرمي و با ثبات، حتي بهنگاميكه كه ابزار خردايش سنگين درآن قرار داده شده است و درحالت ماكزيمم سرعت خود، كار ميكند. با عنايت به در دسترس بودن انواع ابزار خردايش با جنسها و حجمهاي گوناگون، از اين آسياب ميتوان در حوزه هاي وسيعي استفاده برد.


Mortar Grinder: خردکن هاونی

از اين هاون بطور گسترده اي براي تهيه نمونه هاي همگن و مشابه در مراكز تحقيقاتي، تست مواد و بالاخص در داروسازي و همئوپاتي، استفاده ميشود. مواد بسيار متنوعي در حالت خشك و تر بآساني توسط آن خرد ميشوند. هفت جنس متفاوت از هاون و دسته آن موجود است كه تهيه هر نمونه اي را امكان پذير ميسازد. نسل جديد هاون خردكن علاوه بر قدرت استثنايي، ايمني و آساني كاركرد را فراهم ميكند.


Mortar Grinder: خردکن هاونی

از اين هاون بطور گسترده اي براي تهيه نمونه هاي همگن و مشابه در مراكز تحقيقاتي، تست مواد و بالاخص در داروسازي و همئوپاتي، استفاده ميشود. مواد بسيار متنوعي در حالت خشك و تر بآساني توسط آن خرد ميشوند. هفت جنس متفاوت از هاون و دسته آن موجود است كه تهيه هر نمونه اي را امكان پذير ميسازد. نسل جديد هاون خردكن علاوه بر قدرت استثنايي، ايمني و آساني كاركرد را فراهم ميكند.